Commercial cotton candy, popcorn and corn sticks machines

Business people are often interested in the output of production for supermarkets. They want the manufacturer to be technically simple, the equipment to be available and demand the product.

Pictured below is the Top-3 of the simple goods for supermarkets, which you can produce even at home (but the house should be about 600 sq.ft).

Commercial cotton candy machine 

The cotton candy machine “Twister M” cost 650$ (this is the cheapest commercial cotton candy machine). The manufacturer is “Robolabs”, you can buy it from dealers.

The semi-automatic packet seal-up equipment “Multipack 75-95” cost from 1000$s. The manufacturer is “Multi-Pack”; you can buy it on multi-prom.com

The packed seal-up glass with lid has cost about 10 cents. The cost price of the cotton candy in the glass is from 4 to 7 cents (according to the quantity of cotton candy and the existence of dye). If you have looked for a business with start capital of 2000$, it is the most common variant.

commercial cotton candy machine
commercial cotton candy machine

Lines for the popcorn distribute

In this case, the matters are more complicated, because the cooking of popcorn on an industrial scale requires more sophisticated equipment than it is in a usual park or at the cinema. Nowadays one of the best variants is the combination of Mini Robopop25 – popcorn machine with an air opening (it doesn’t need butter), automatic caramelizer RoboSugar Twin Auto 20 is for cooking caramel or cheese popcorn, mixer RoboMix Mini for cooking savory popcorn and packer “Pitpack”. The company “Robolabs” produces the line for popcorn manufactory; “Tauras-Phoenix” (Saint Petersburg) produces the packing equipment.

In terms of the price, it is medium-sized business: the combination of three popcorn machines cost about a million rubles, and one packer with doser, cost as much! But it is the simplest set.

You can see an example of the offers to my clients on the exhibition on the photo below (it is from GulFood, which is why there is the same information in Arabic, in the booklet).

How to produce popcorn
How to produce popcorn

The line for the popcorn distributes on a photo upwards. You can see how it works here.

The cost of business starting is much more, but it is a much larger market. I often travel all over the world and there is popcorn in almost every network, no matter where I am.

Popcorn in a cup
Popcorn in a cup
Popcorn in a fancy package
Popcorn in a fancy package
Popcorn in the economy package
Popcorn in the economy package

Corn sticks: how much it costs to set up a production line?

All of us have a childhood memory of the product from corn flour and powdered sugar. In contrast to the above businesses, it is a full food production, where you can face a lot of strange word like an extruder, a screw transporter, a dispenser of components, etc. As a rule, every kind of equipment is very simple. But the point is to select these components right and to connect them into one system.

Corn sticks production line
Corn sticks production line

The specialized companies like “Russkaya trapeza” (in Russian Federation) or “Vize” (in Ukraine) do it. The price of start is from a million and go up from there, depending on productivity, but the demand is stable. It is quite another matter that there are many traders on the market, that’s why the new trades have to cut the price, but not us.

For example, the company below made up the new presentation of old product: cotton candy and corn sticks – all in one. It is a genial decision, especially since all the business people have no idea unless the customization of packing or the addition of food dye to the corn sticks.

Corn sticks & cotton candy
Corn sticks & cotton candy

If you think about market entry, this example is the reason for thinking. Actually, it takes the simplest equipment for commercial cotton candy production (2000$ for the set with a packer), and the popcorn investments start from a million. Moreover, the combination of these tasty snacks helps to achieve amazing results: the child is interested in trying a new product and the category manager of the supermarket will be impressed. The cost of the combination is very low! Moreover, most importantly, this set is highly desired!

Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: